Ogłoszenia duszpasterskie

                                                                       

25.10.2020

XXX Niedziela okresu zwykłego – rocznica poświęcenia kościoła

 1.     Dziś wspominamy rocznicę poświęcenia kościoła i modlimy się za wszystkich fundatorów i zatroskanych o utrzymanie naszego kościoła. W Skalniku kościół konsekrowany był w grudniu 1912 r. (rok wcześniej był poświęcony), a w Brzezowej w środę przypada 25 rocznica poświęcenia kościoła. Z racji wszelkich obostrzeń nie jest możliwe zorganizowanie uroczystego jubileuszu.

 2.     W środę przypada święto świętych Szymona i Judy Tadeusza, a w sobotę zakończenie nabożeństw różańcowych.

 3.     Msze św. w tygodniu o 17.00 i nabożeństwo różańcowe. W Brzezowej msza św. o 16.00 i różaniec codziennie oprócz piątku i soboty.

 4.     W przyszłą niedzielę wypada uroczystość Wszystkich Świętych. Aby umożliwić udział większości osób na mszy św. w tym dniu msze będą rano o 7.00, 8.00 i 12.00. W Brzezowej o 9.30. W związku z tym, że nie wolno odprawiać procesji na cmentarz, to udam się z asystą na cmentarz po mszy i odmówimy modlitwy jak zawsze. W Brzezowej o 10.15 można się zgromadzić przy grobach i też zostaną odmówione specjalne modlitwy. Nie będzie zmiany tajemnic różańcowych, proszę w listopadzie odmawiać tę samą tajemnicę różańca. (Trzymajmy porządek na cmentarzu…)

 5.     Korzystajmy ze spowiedzi codziennie, by zyskiwać odpusty za zmarłych. Bardzo proszę o dobre przygotowanie się do spowiedzi (rachunek sumienia), ponieważ będę z reguły ograniczał się tylko do nadania pokuty i udzielania rozgrzeszenia. Krótka spowiedź… W ramach formacji do dobrej spowiedzi zachęcam do zakupienia i lektury na ten czas książeczki „Wszystko o spowiedzi” – cena 5 zł.

 6.     Listopad, to miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Kartki na wypominki są wyłożone. Piszmy wyraźnie, imiona piszemy w mianowniku (bez odmieniania). Jeśli mają być czytane w Brzezowej to proszę zaznaczyć, nie zaznaczone będą czytane w Skalniku. Wypominki możemy też wrzucać do skrzynki w przedsionku kościoła, tam gdzie wrzucamy kartki z prośbami na nowennę. W Brzezowej składamy w zakrystii…

 7.     W związku z obostrzeniami dotyczącymi koronawirusa, proszę zachować wszelkie zalecane przepisy. W naszych kościołach może uczestniczyć około 30 osób. Kto nie uczestniczy we mszy niedzielnej, niech postara się być w tygodniu lub w ciągu dnia przyjść na dłuższą adorację Najświętszego Sakramentu.

 8.     Dziękuję za sprzątanie kościoła. Troskę o czystość w świątyni przejmują: w Skalniku – Maria Buczyńska i Maria Adamska; w Brzezowej – Sylwia Adamska i Bernadeta Ziomek.

 9.     Czytajmy prasę katolicką. Dziś nowy nr Małego Gościa Niedzielnego. Ministranci rozdają gazetkę ewangelizacyjną DN.

 10. Pamiętajmy o wpłatach na ogrzewanie. Dziękuję za ofiary na ogrzewanie budowę kaplicy w Skalniku oraz na parking w Brzezowej. Parking został już ukończony. Koszt całkowity podam, jak przyjdzie faktura.

 11.  Informacja o spisie rolnym…

Informacja o zyskiwaniu odpustów w listopadzie:

Przez cały listopad codziennie możemy zyskiwać odpusty, które ofiarujemy za zmarłych.

1/ 1 XI (od południa) i 2 XI można zyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych spełniając następujące warunki: stan łaski uświęcającej (spowiedź św.), wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego, przyjęcie Komunii św., odmówienie w kościele lub kaplicy publicznej modlitwy Ojcze nasz, Wierzę w Boga i dowolnej modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca św.

(nie musimy nawiedzać cmentarza, wystarczy kościół)

 2/ od 1 do 8 XI możemy także zyskać odpust zupełny poprzez nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych oraz przyjęcie Komunii św., modlitwę w intencjach Ojca św. (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo) i wyzbycie się przywiązania do grzechu

(różnica jest taka, że nie musimy być w kościele – Komunię można przyjąć np. w domu)

 3/ Odpust cząstkowy możemy zyskać za pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych przez cały rok.

 4/ Odpust zupełny zyskujemy tylko jeden raz w ciągu dnia, cząstkowy możemy zyskać kilka razy, np. nawiedzając w różnych porach dnia cmentarz .

 W tym roku, w związku z epidemią, Watykan – Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret informując, że odpust zupełny możemy zyskać przez 8 dni, dowolnie wybrane przez wiernych, mogą być oddzielone.

Osoby starsze, chore i przebywające w kwarantannie czy izolacji, mogą zyskać odpust zupełny jeśli będą się duchowo łączyć się z wiernymi, którzy nawiedzają cmentarz, wykluczą wszelkie przywiązanie się do grzechu jakiegokolwiek, będą mieć intencję spełnienia pozostałych warunków (spowiedź, Komunia, modlitwa w intencjach Ojca św.) i przed obrazem Pana Jezusa lub Matki Bożej odmówią różaniec, albo Koronkę do Bożego Miłosierdzia lub inne modlitwy za zmarłych, podejmą rozważanie fragmentu Ewangelii z liturgii za zmarłych lub wypełnią uczynek miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.


18.10.2020

XXIX Niedziela okresu zwykłego

 

1.     Dziś rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Składka przeznaczona jest na misje.

 2.     We wtorek wspomnienie św. Jana Kantego, w czwartek wsp. św. Jana Pawła II.

 3.     Msze św. w tygodniu o 17.00 i nabożeństwo różańcowe. W Brzezowej msza św. o 16.00 i różaniec codziennie oprócz soboty.

 4.     Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Kartki na wypominki są wyłożone. Piszmy wyraźnie, imiona piszemy w mianowniku (bez odmieniania). Jeśli mają być czytane w Brzezowej to proszę zaznaczyć, nie zaznaczone będą czytane w Skalniku.

 5.     W związku z obostrzeniami dotyczącymi koronawirusa, proszę zachować wszelkie zalecane przepisy. Msze św. w tygodniu będą też więcej recytowane, a podczas udzielania Komunii św. zachowujemy ciszę na wewnętrzną modlitwę dziękczynienia, czy też Komunię św. duchową. Zachęcam do spowiedzi, by móc zyskiwać odpusty za zmarłych.

 6.     Dziękuję za sprzątanie kościoła. Troskę o czystość w świątyni przejmują: w Skalniku – Stanisława Buczyńska i Janina Praskowicz  w Brzezowej – Elżbieta Cieklińska i Ilona Tyrpak.

 7.     Czytajmy prasę katolicką. Dziś do nabycia są kalendarze misyjne – cena 6 zł.

 8.     Dzisiejsze liczenie wiernych w Polsce zostało odwołane.

 9.     Pamiętajmy o wpłatach na ogrzewanie. Dziękuję za ofiary na budowę kaplicy w Skalniku oraz na parking w Brzezowej.

 W związku z najnowszymi decyzjami władz państwowych zaostrzającymi reżim sanitarny Biskup Rzeszowski przekazuje następujące wytyczne, do których należy się stosować:

 1.     Osoby chore, starsze i zagrożone nie mają obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane.

 2.     Osoby zdrowe, które pozostają aktywne zawodowo i wypełniają swoje obowiązki w dni powszednie, co do zasady nie są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta.

 3.     Wierni, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie spełnić obowiązku niedzielnego (np. z powodu zbyt małej liczby miejsc dostępnych w kościele), powinni postarać się uczestniczyć w Eucharystii w dzień powszedni lub przynajmniej poświęcić odpowiednią ilość czasu na adorację eucharystyczną.


11.10.2020

XXVIII Niedziela okresu zwykłego

 

 1.     Dziś w Polsce obchodzimy XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus”. Po mszach zbiórka do puszek na fundusz stypendialny dla młodzieży.

 2.     We wtorek 13. dzień miesiąca. Ostatnie nabożeństwo fatimskie. Msza św., różaniec i procesja z figurką Matki Bożej.

 3.     W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Składka przeznaczona jest na misje.

 4.     Msze św. w tygodniu o 17.00 i nabożeństwo różańcowe. W Brzezowej msza św. o 16.00 i różaniec codziennie oprócz wtorku i soboty.

 5.     Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Kartki na wypominki są wyłożone. Piszmy wyraźnie i imiona w mianowniku. Jeśli mają być czytane w Brzezowej to zaznaczyć, nie zaznaczone będą czytane w Skalniku.

 6.     Dziś o 14.00 spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas w kościele.

 7.     Dziękuję za sprzątanie kościoła. Troskę o czystość w świątyni przejmują: w Skalniku – Anna Forma i Dorota Buczyńska  w Brzezowej – Helena Mroczka i Katarzyna Czupa.

 8.     Czytajmy prasę katolicką. Dziś w Gościu Niedzielnym dołączona jest płyta z filmem „Ziemia Maryi” – 6 zł.

 9.     W przyszłą niedzielę odbędzie się w Polsce liczenie uczestniczących w mszach św. Postarajmy się być w swojej parafii.

 10. Pamiętajmy o wpłatach na ogrzewanie. Dziękuję za ofiary na budowę kaplicy w Skalniku oraz na parking w Brzezowej.

W Brzezowej zostanie położony asfalt na parkingu wyżej kościoła, koszt 40 000 zł. Bardzo proszę o ofiary na ten cel od rodziny (w miarę możliwości minimum 200 zł, resztę obiecała dołożyć Wspólnota leśna). Ofiary możemy składać w kopertach podpisanych lub na konto parafii z dopiskiem „Parking”

Bank Nowy BFG S.A.
98 8642 1126 2012 1146 2705 0001

lub

BS w Rymanowie – Oddział w Nowym Żmigrodzie
98 8636 1015 2004 1602 8857 0001 


ZAPRASZAMY DO SANKTUARIUM